Bolest hlavy v těhotenství: Tipy a rady, jak si ulevit
Jste těhotná a místo příjemných okamžiků čekání na miminko vás trápí nepříjemná bolest hlavy? Ano, fyzické a hormonální změny, které ve vašem těle probíhají, mohou způsobit i tyto potíže. Co za nimi stojí a jak si od bolestí hlavy a migrény v těhotenství ulevit? Pojďme si o tom povědět víc.
Co způsobuje bolest hlavy v těhotenství?
Bolest hlavy v těhotenství se nejčastěji objevuje v prvním a třetím trimestru. Na svědomí ji má mnoho faktorů, mezi které patří:
-
Hormonální změny
Prudký nárůst hormonu estrogenu a progesteronu ovlivňuje cévy v mozku – estrogen způsobuje jejich rozšíření, zatímco progesteron uvolňuje svalstvo, což může vést k bolestem hlavy. Vyšší hladiny stresového hormonu kortizolu, snížení endorfinů a zvýšená zátěž organismu spojená s hormonem HCG rovněž přispívají k napětí a zvýšené citlivosti na bolest.
-
Objem krve v těle a kolísání tlaku
Na bolesti hlavy se podílí rovněž postupně vzrůstající objem krve v těle a kolísání krevního tlaku.
-
Stres a únava
Těhotenství je náročným obdobím pro vaše tělo i mysl. Pokud málo odpočíváte nebo se cítíte pod tlakem, bolest hlavy na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat.
-
Dehydratace a nevhodný jídelníček
V těhotenství vaše tělo potřebuje více tekutin i živin a jejich nedostatek se často projeví bolestí hlavy. Také delší pauzy mezi jídly nebo vynechání jídla, které může způsobit pokles hladiny cukru, bývá častým spouštěčem nepříjemných bolestí.
-
Napětí ve svalech
Vaše tělo se proměňuje – zvyšuje se vaše hmotnost, mění se těžiště i držení těla. To zvyšuje tlak na krční páteř a ramena, jejímž následkem může být i tenzní (tupá) bolest hlavy.
Jak si ulevit od bolesti hlavy v těhotenství?
Bolesti hlavy v těhotenství jsou nepříjemné, ale existují šetrné způsoby, jak si můžete pomoci. Než proto sáhnete po lécích tlumících bolest, vyzkoušejte tyto metody:
-
Dostatek tekutin a pravidelná strava:
Snažte se vypít alespoň 2 – 3 litry vody denně. Pomůže vám i pravidelná strava s menšími porcemi během dne tak, aby hladina cukru v krvi zůstala stabilní.
-
Doplňky výživy – Hořčík
Pořiďte si kvalitní doplňky stravy s hořčíkem ve formě bisglycinátu. Ten přispívá k uvolnění svalů, zmírnění stresu a celkové pohodě. V naší nabídce najdete magnesium v podobě gumových medvídků, rozpustného prášku, koupelové soli i rozprašovacího oleje na pokožku.
-
Aromaterapie
Esenciální vonné oleje, jako je levandule nebo máta, jsou skvělou volbou nejen v těhotenství. Hodí se k masáží i inhalaci, jsou zcela bezpečné a dokáží doslova zázraky. Stačí je jemně vmasírovat do spánků nebo krku. Tipy na jejich použití najdete v našem článku Aromaterapie pomůže zahnat stres i bolesti hlavy.
-
Čichací sůl – rychlá pomoc kdykoliv a kdekoliv
Speciální směs himalájské soli s vonných esencemi v malé skleněné lahvičce vám přinese okamžitou úlevu, kdykoliv budete potřebovat – stačí několik hlubokých nádechů. Vyzkoušejte čichací sůl na bolest hlavy Ancient Wisdom, antistresovou čichací sůl Ancient Wisdom nebo čichací sůl na volné dýchaní a zjistěte, která vůně vám na bolest hlavy zabere nejlépe.
-
Bachovy esence pro psychickou pohodu
Pokud vás bolí hlava kvůli stresu nebo úzkostem, skvělou volbou budou i oblíbené Bachovy esence. Tyto čistě přírodní kapky vám pomohou vám najít klid a vnitřní pohodu a jsou vhodné i pro těhotné. Najdete je u nás v podobě cucacích pastilek Bach Rescue® s příchutí citronu a černého rybízu, Bach Rescue Remedy krizového spreje nebo Original Rescue Night kapek.
-
Masáže a obklady
I jemná masáž hlavy nebo šíje dokáže uvolnit napětí! Zkusit můžete také studený obklad na čelo nebo teplý obklad na krk podle toho, co vám více vyhovuje.
-
Relaxace a odpočinek
Dopřejte si čas jen pro sebe – meditace, jemná jóga nebo klidná procházka mohou zázračně ulevit nejen vaší hlavě, ale i mysli.
Jak předejít bolestem hlavy v těhotenství?
Ačkoliv hormonální změny, které se na bolestech podílí, ovlivnit nelze, něco udělat přece jenom můžete! Dopřejte si dostatečný a kvalitní spánek, do svého denního režimu zahrňte pravidelné procházky na čerstvém vzduchu a minimalizujte rušivé vlivy ve svém okolí, jako je hluk, jasná světla nebo stresové prostředí.
Kdy jít s bolestí hlavy k lékaři?
V podstatě kdykoliv budou bolesti hlavy velmi silné, náhlé nebo je budou doprovázet další příznaky jako rozmazané vidění, otoky, silná nevolnost nebo prudký nárůst krevního tlaku. V takovém případě neváhejte a okamžitě vyhledejte lékaře. Tyto příznaky totiž mohou naznačovat závažnější komplikace, jako je preeklampsie!
Pokud máte v plánu zmírnit své bolesti hlavy běžně dostupnými léky, buďte obezřetná. V těhotenství lze totiž doporučit pouze paracetamol, který se obecně považuje za bezpečný, pokud jej užíváte ve správném dávkování a krátkodobě dlouhodobě. Naopak se vyhněte lékům na bázi ibuprofenu, který se nedoporučuje zejména ve 3. trimestru, protože může negativně ovlivnit krevní oběh plodu a komplikovat porod.