Co na průjem v těhotenství?

Jste těhotná a trápí vás nepříjemné zažívací potíže? Nejste sama! Ačkoliv se o průjmu v těhotenství příliš často nemluví, spousta žen se s ním v tomto období setká nejen v rámci očekávaných ranních nevolností, ale také v dalších obdobích gravidity. Jaké jsou jeho příčiny, jak na něj a kdy raději k lékaři, to si povíme právě v tomto článku.

Jak poznáte průjem v těhotenství?

Nejdříve začněme tím, jak vlastně poznat, že se jedná o průjem. Tyto symptomy vám určitě napoví:

  • Řídká až vodnatá stolice 
  • Četnost stolice 3x denně a častěji
  • Křeče v břiše
  • Nevolnost, někdy i zvracení
  • Zvýšená teplota
  • Zimnice, třes, pocení

Jestliže se u vás objeví tyto příznaky a trvají déle než 2-3 dny, je důležité věnovat jim pozornost, aby nedošlo k dehydrataci. Průjem v těhotenství sice bývá běžný, ale v zájmu zdraví vás i vašeho miminka jej neváhejte kdykoliv konzultovat s lékařem. Stejně tak v případě, že se k průjmu přidá i horečka, celková slabost či krev ve stolici!

prujem v tehotenstvi

Co způsobuje průjem v těhotenství?

Průjem v těhotenství může být vyvolán několika faktory:

  • Hormonální změny: Vyšší hladina hormonů prostaglandinů, které pomáhají připravit vaše tělo na porod, může ovlivnit i vaše trávení. Tyto hormony cíleně uvolňují svaly, což je k porodu třeba, v důsledku toho ale může dojít právě i k uvolnění střev a vzniku průjmu. K tomuto většinou dochází až v pozdějších fázích těhotenství, díky čemuž se průjem často považuje za signál blížícího se porodu (objevuje se zhruba 24 - 48 hod. předem ním).
  • Vliv rostoucí dělohy: V pokročilé fázi těhotenství začíná rostoucí děloha s miminkem tlačit na vaše trávicí orgány, což může vést k nepravidelnému pohybu střev a průjmu či naopak zácpě.
  • Změna stravy a doplňky: I přechod na novou stravu či užívání těhotenských vitamínů s vyšším obsahem železa nebo hořčíku může podráždit zažívací trakt a způsobit průjem.
  • Infekce, akutní gastroenteritida: Bakteriální a virové infekce se nevyhýbají ani těhotným. V tomto případě už zpravidla vyžadují speciální léčbu zaměřenou na konkrétní patogen a také preventivní opatření před rozšířením nákazy na ostatní členy rodiny. Tento stav rozhodně nepodceňujte, protože dlouhodobá dehydratace, slabost či další přidružené potíže mohou nepříznivě ovlivnit nejen vaše zdraví, ale i zdraví plodu. Doporučujeme proto konzultaci s ošetřujícím lékařem.
  • Potravinová intolerance: Těhotenství může změnit i to, jak vaše tělo reaguje na konkrétní potraviny, například mléčné potraviny a lepek. To, co vám dříve nedělalo problém, najednou může způsobovat nepříjemné žaludeční potíže. 
  • Stres: Ke vzniku průjmu může přispět také stres a úzkost, které spousta žen v těhotenství pociťuje.

Co na průjem v těhotenství?

Pokud už vás tato nepříjemná komplikace potkala, zcela určitě chcete vědět, jak se jí rychle zbavit. Co vám tedy pomůže?

  • Úprava jídelníčku

I přestože nejspíš nebudete mít hlad, je třeba pravidelně jíst. Co ale jíst při průjmu v těhotenství? V prvé řadě vyřaďte z jídelníčku tučná, kořeněná a ultrazpracovaná jídla. Vyzkoušejte také hojně doporučovanou BRAT dietu, což je zkratka pro speciální dietu používanou zejména při akutní gastroenteritidě: Bananas, Rice, Applesauce, Toast = BRAT. Potraviny jako jsou právě banány, rýže, jablečné pyré a toast jsou šetrné k zažívání, snadno stravitelné a pomáhají zmírnit potíže při akutním průjmu. 

  • Dostatek tekutin

Při průjmu hrozí riziko dehydratace, dostatečný příjem tekutin je proto zásadní. Pijte čistou vodu, jemně slazený černý čaj nebo lehký vývar. Rozhodně se vyhněte kofeinu, mléku a podobným nápojům.

  • Aktivní uhlí

Efektivním a bezpečným preparátem, který můžete použít i v těhotenství je tzv. černé uhlí. Jde o kapsle či tablety s aktivním uhlí, které na sebe při trávení vážou toxiny a tím je odstraňují z těla. Vhodné dávkování se liší podle jednotlivých výrobců, ale obvykle se doporučuje užívat 2-4 tablety 3-4x denně. 

  • Probiotika pro těhotné

Při akutním průjmu může dojít k narušení rovnováhy mezi „přátelskými“ a „škodlivými“ bakteriemi v trávicím traktu. Pomoci se znovuobnovením této rovnováhy a zkrácením doby trvání průjmu vám tak mohou i kvalitní probiotika. Ta obsahují živé mikroorganismy, které přispívají ke zdraví střevní mikroflóry tím, že posilují růst prospěšných bakterií, které bojují proti patogenům a zmírňují zánět ve střevech. Střeva se tak rychleji regenerují, což přispívá k celkovému posílení obranyschopnosti těla a lepšímu vstřebávání živin.

Náš tip:

Garden of Life Dr. Formulated - Probiotika - prenatal pro těhotné - 20 miliard CFU

Kvalitní RAW probiotika navržená speciálně pro potřeby těhotných žen. Obsahují 16 kmenů probiotických kultur v té nejvyšší kvalitě a účinnosti. Skvělá volba nejen při akutních potížích, ale také jako účinná prevence.

Prevence průjmu v těhotenství

V tomto případě platí víc než kdy jindy, že prevence je základ. Předejít průjmu vám tak pomůže zejména dodržování správných hygienických návyků. Důkladně si proto umývejte ruce, zejména v těhotenství dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu jídla a buďte také opatrná s potravinami jako jsou vejce, plísňové sýry nebo vejce

V případě, že vám trávící potíže způsobuje některá potravina, vyřaďte ji z jídelníčku a sledujte, jak se to na vašem zdravotním stavu projeví. Snažte se také zaměřit se na svou psychickou pohodu a předcházet zbytečnému stresu, který může také průjem způsobovat.

Pozor na léky na průjem v těhotenství

Jak určitě víte, během těhotenství si musíte dávat pozor na užívání jakýchkoliv léků a léčebných přípravků. I volně dostupná léčiva totiž nemusí být vhodná pro těhotné. Proto vždy informujte lékárníka či lékaře, aby vám vybral vhodný typ preparátu, který bude pro vás i vaše miminko bezpečný. 

Během těhotenství vaše tělo prochází spoustou změn, mezi které mohou patřit i nepříjemné žaludeční potíže a průjem. Ale nemějte obavy - s vhodným jídelníčkem, kvalitními probiotiky a aktivním uhlím po ruce je můžete dostanete rychle pod kontrolu!