Hemoroidy v těhotenství: Příčiny, prevence a bezpečné tipy na úlevu
Těhotenství je jedinečné období plné radosti, ale i změn, které tělo ženy podstupuje, aby dalo vzniknout novému životu. Nezřídka však tyto změny přináší i nepříjemné zdravotní obtíže, jako jsou například hemoroidy – častý a bolestivý problém, o kterém se příliš nemluví. V tomto článku se proto podíváme na příčiny hemoroidů v těhotenství, možnosti prevence a tipy, jak si od nich ulevit tak, aby bylo vaše těhotenství co nejpohodlnější.
Co jsou hemeroidy?
Hemoroidy (hemeroidy) jsou rozšířené a bolestivé žíly v oblasti konečníku, které se projevují pálením, svěděním a zvýšenou bolestivostí až krvácením zejména při vyprazdňování. Rozlišují se vnitřní hemoroidy, které se nachází uvnitř konečníku, a vnější, které lze poznat jako vyklenutí nebo výčnělek kolem řitního otvoru.
Toto onemocnění žil trápí čas od času velkou část populace, ale v těhotenství se s ním setká téměř každá těhotná. Proč tomu tak je?
Příčiny vzniku hemoroidů v těhotenství
Důvodů, proč mnoho těhotných trápí právě tento nepříjemný problém, je více, a najdeme mezi nimi jak fyziologické změny, tak i vliv hormonů. Nejčastěji se s hemoroidy ženy potýkají na konci těhotenství, mohou ovšem přetrvávat i v období po porodu. Co tedy hemeroidy v těhotenství způsobuje?
Rostoucí děloha
Současně s neustále rostoucí dělohou a jejímu zvýšenému tlaku na okolní tkáň, dochází právě i k rozšíření krevních cév v oblasti pánve.
Hormon progesteron
Zvýšená hladina hormonu progesteronu způsobuje uvolnění žilních stěn a jejich zvýšenou náchylnost k otokům. Kromě toho progesteron také zpomaluje trávení, což často vede k zácpě – dalšímu faktoru, který může hemoroidy vyvolat. Napínání a tlak při stolici pak žíly dráždí a způsobuje jejich otok a bolest.
Jak předejít vzniku hemeroidů v těhotenství?
Jako u všeho ostatního, i prevence je v tomto případě ta nejsnazší cesta. Ačkoliv fyziologické a hormonální změny nelze nijak ovlivnit, existují kroky, které vám mohou pomoci se tomuto bolestivému zdravotnímu problému v co největší míře vyhnout.
- Konzumujte dostatek vlákniny a tekutin
Doplňte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, nebo vyzkoušejte rozpustnou vlákninu psyllium. Vláknina podporuje zdravé trávení a zabraňuje zácpě, která často vede ke vzniku hemeroidů. Společně s dostatečnou hydratací zůstane stolice měkká, čímž se sníží tlak na cévy při vylučování.
- Pravidelně se hýbejte
I mírná fyzická aktivita jako je chůze, může podpořit trávení a snížit tlak na cévy v oblasti konečníku. Snažte se proto pravidelně hýbat po celé těhotenství.
- Vyhněte se dlouhému sezení
Dlouhodobé sezení může zvýšit tlak na konečník. Proto je dobré často měnit polohu, protáhnout se či chvilku projít.
- Doplňte kvalitní probiotika
Správně vybraná probiotika podporují zdravou střevní mikroflóru a zlepšují trávení. Při jejich pravidelném užívání pomáhají udržet stolici měkkou a pravidelnou, což snižuje riziko vzniku zácpy. Zdravá střevní mikroflóra také přispívá k lepšímu vstřebávání živin a zlepšení imunity, čímž podporuje celkovou regeneraci a zdraví cév v oblasti konečníku.
Náš tip:
Garden of Life Dr. Formulated - Probiotika - prenatal pro těhotné - 20 miliard CFU
- Pravidelně berte kolagen a vápník
Dostatek kolagenu v těle přispívá k pevnosti a pružnosti cév, které pak lépe odolávají tlaku při zvýšeném prokrvení a napětí v oblasti pánve. Kolagen také podporuje regeneraci poškozených tkání, což přispívá k urychlení hojení hemoroidů.
Náš tip:
Collalloc 100% bioaktivní mořský kolagen 30 sáčků
Great Lakes Kolagen hydrolyzovaný hovězí kolagen bez příchuti 454 g
Příznivé účinky na celkové zdraví cév a svalů má také vápník, který rovněž ovlivňuje funkci střev a může tak přispět k lepšímu trávení a prevenci zácpy. Navyšte proto jeho příjem ze stravy, nebo si vyberte kvalitní doplněk stravy s vysokým obsahem vápníku. Více o vápníku se dočtete v našem článku.
Náš tip:
Jak na hemoroidy v těhotenství?
V případě, že se u vás již hemoroidy objevily, existují bezpečné způsoby, jak si ulevit. Vyzkoušejte:
- Teplé sedací koupele: Sedací koupel s teplou vodou nebo odvarem z dubové kůry několikrát denně pomáhá snížit otok a zmírnit bolest.
- Chladivé obklady: Chladivý obklad aplikovaný na postiženou oblast na několik minut přináší úlevu od bolesti a otoku.
- Vlhké ubrousky: Vyměňte klasický toaletní papír za jemné vlhčené ubrousky bez parfemace, které jsou šetrnější a nedráždí pokožku.
- Masti a čípky: Na trhu existují bezpečné přípravky vhodné i pro těhotné ženy, které zmírňují bolest a svědění při hemoroidech. Před jejich použitím se však ideálně poraďte se svým lékařem.
- Důsledná hygiena: Nezapomeňte také na pečlivou hygienu a po každé stolici konečník omyjte.
Kdy se obrátit na lékaře?
Ačkoliv jsou hemoroidy rozhodně nepříjemné, ve většině případů nejsou nebezpečné. Pokud ovšem zaznamenáte silné krvácení, intenzivní bolest nebo mdloby či závratě, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!
I v případě lehčího průběhu tohoto žilního onemocnění doporučujeme v těhotenství konzultaci s lékařem, který vám doporučí bezpečné léky či postupy, které vám pomohou tyto potíže lépe zvládnout.